«Торгуємо з 1866 року!»

Укоопспілка (споживча кооперація України) оприлюднила в мережі Інтернет архів унікальних старовинних фотографій, які відображають історію розвитку кооперативного руху в Україні. Це 85 світлин, окремим із яких вже понад 100 років.

Фото були зібрані з усіх регіонів України. Більшість з них до архіву передали самі кооператори, яким унікальні фото залишились у спадок. Дещо ж збиралося у вишах, архівах, обласних та районних споживспілках.

«Ми дуже пишаємося давньою історією і традиціями споживчої кооперації України, - розповів голова Правління Укоопспілки Владислав Гончаренко. – Сьогодні багато хто вважає, що споживча кооперація зародилася на селі. Історичні факти свідчать про інше – у дорадянські часи ідеологами споживчої кооперації в Україні була інтелігенція, яка бачила у цьому економічну платформу для розвитку України. Водночас фото, що є в архіві, демонструють різні етапи становлення кооперації, яка фактично, як малий бізнес, залежала від історичного контексту».

На фото зображені пайовики та працівники споживчої кооперації різних часів, магазини системи, ярмарки тощо. Найстаріша світлина датується 1909 роком, вона зроблена під час урочистостей з нагоди 25-річчя першої кооперативної установи Галичини – Товариства «Народна торгівля».

Фото зберегли постаті українських митців: зокрема всесвітньовідомого українського письменника Василя Стефаника (світлина «Курс книговодів сільських кооперативів»), відомого українського архітектора і громадського діяча Василя Нагірного, який разом із Михайлом Грушевським заснували «Товариство для розвою української штуки», що мало значний вплив на розвиток галицької архітектури та мистецтва в цілому (світлина «Святкування 25-річча Товариства «Народна Торгівля» (1909 рік).

Фотографії, крім сайту Укоопспілки, також можна подивитися у групах «Люблю Українське!» в соціальних мережах FaceBook та ВКонтакте, а також на офіційному каналі Укоопспілки на YouTube .

Перше споживче товариство було створене в Харкові 1866 році. Нині Центральна спілка споживчих товариств України (Укоопспілка) об’єднує 23 облспоживспілки. Традиційно основною галуззю діяльності споживчої кооперації України є торгівля. Сьогодні в систему Укоопспілки (з 2013 року – СООР-Україна) входить більше 10 тисяч магазинів в різних областях країни, система представляє інтереси більше 1 мільйона громадян України. Підприємства системи забезпечують роботою 64,5 тисяч українців.