IV збори Ради другого скликання

На четвертих зборах Ради другого скликання Спілки споживчих товариств Хмельницької області були розглянуті злободенні питання, що стосуються господарсько-фінансової діяльності споживчої кооперації в 2016 році і завдань, які стоять перед нею в році нинішньому. В зборах взяли участь голови правлінь райспоживспілок та районних споживчих товариств, голова ревізійної комісії Споживспілки, головні бухгалтери райспоживспілок та райспоживтовариств, директори підприємств, комбінатів громадського харчування та ринків, працівники правління Споживспілки. В роботі зборів Ради взяв участь і виступив перший заступник голови Правління Укркоопспілки Микола Людвічук.

– Щоденна напружена робота, постійний дієвий контроль за виконанням програмних завдань, колективне обговорення та прийняття рішень з найбільш важливих питань життєдіяльності, – розпочав свій виступ В. Філіпчук, – дозволили нам зберегти і продовжити позитивну динаміку розвитку системи. Аналізуючи стан справ у 2016 році хочу відмітити, що він був роком системної цілеспрямованої роботи правління Споживспілки, трудових колективів організацій та підприємств, ефективності господарювання, нарощування обсягів діяльності, розширення асортименту та якості послуг, підготовки кадрів. Відбулися зустрічі з пайовиками і трудовими колективами, учасники зборів яких відмічали позитивні зміни з практики торгівлі, ресторанного господарства, інших галузей діяльності, що сприяло зміцненню кооперативних принципів господарювання. Рік минулий був досить непростий. На діяльність організацій та підприємств негативно вплинули соціально-економічні процеси у державі. Кожен колектив відчув фінансове навантаження від введеного податку на нерухомість, росту цін на енергоносії та комунальні тарифи, землекористування тощо.

Аналізуючи доробок працівників галузі, голова правління Віктор Філіпчук оприлюднив такі цифри: відповідно до Програми розвитку, зосереджувалася увага на розвитку матеріально-технічної бази куди інвестовано майже 11,0 млн. грн. Найбільші суми коштів у розвиток інвестували Красилівська райспоживспілка, Славутське, Волочиське, Кам’янець-Подільське, Городоцьке, Дунаєвецьке, Полонське та Чемеровецьке райспоживтовариства. Вжиті заходи сприяли покращенню роботи закладів торгівлі та ресторанного господарства, їх загальний товарооборот склав майже 240 млн. грн. і зріс порівняно з попереднім роком на 4,1%. Вищі темпи росту забезпечили Ізяславське, Славутське, Кам’янець-Подільське, Полонське, Чемеровецьке, Новоушицьке райспоживтовариства та ПСК «Господарник» облспоживспілки. Більше передбаченого реалізовано продукції закладами ресторанного господарства. Обсяг товарообороту галузі склав 33,0 млн. грн. Збільшилось виробництво власної продукції, питома вага якої в обороті галузі становить 73%. Заслуговують позитивної оцінки виїзні обслуговування закладів харчування. Керівник звернув увагу на покращення асортиментної політики товаропостачання роздрібної мережі. Всі райспоживспілки та райспоживтовариства підтримали обласний проект «Купуй товари Хмельниччини», визначили підприємства торгівлі, де сконцентрована увага працівників на наявність товарів асортименту місцевого виробника і забезпечення ними споживачів. Із наявної мережі закладів торгівлі та ресторанного господарства лише 45 та 56% відповідно ведуть господарську діяльність, інші перебувають у позасистемній оренді. В окремих районах не повністю вирішено питання закритої мережі. Хоча неодноразово наголошувалося про якнайшвидше їх вирішення. Оскільки від закритих об’єктів одні збитки, адже потрібно сплачувати податки на нерухомість, враховувати їх фізичне руйнування.

Важливим фактором є осучаснення мережі, що безпосередньо впливає на продуктивність праці. Славутське райспоживтовариство в минулому році за рахунок власних обігових коштів відремонтувало магазини типу «Маркет» загальною площею 3000 м.кв., біля 1000 м. кв. покрівлі, встановили твердопаливні опалювальні котли, провели капітальний ремонт інтер’єру, облаштували чотири обрядових зали, закупили нові, сучасні меблі, посуд тощо. Це дозволило довести підприємства до рівня сучасних вимог, повернути до себе покупців. Аналогічні приклади характерні для інших організацій. Зокрема, у с.Писарівка, Волочиського райспоживтовариства на осучаснення магазину використали 360 тис. грн., відтак річний товарооборот зріс з 872 тис. грн. в 2015 році до 1,5 млн. грн. в 2016 році. Подібних прикладів є чимало. На початок поточного року в системі приведено до конкурентоспроможного стану 63% діючої роздрібної мережі та 70% підприємств ресторанного господарства. Більше магазинів осучаснено у Городоцькому, Чемеровецькому, Волочиському, Славутському райспоживтовариствах. У Городоцькому, Кам’янець-Подільському, Чемеровецькому, Славутському райспоживтовариствах осучаснено всі підприємства ресторанного господарства. Головам правлінь, керівникам інших кооперативних організацій ще не мало потрібно докласти зусиль, щоб перетворити кооперативні приміщення у центри дозвілля і відпочинку на селі, придати їм привабливі «обличчя». У своїй доповіді В. Філіпчук підкреслив щодо «лежачих» коштів які, у прямому розумінні цього слова, під ногами – це заготівлі. Переважна більшість кооперативних підприємств минулого року займалися заготівлями сільськогосподарської продукції та вторинної сировини, які реалізовувались через роздрібну мережу. Стабільного характеру набула їх заготівля в Чемеровецькому райспоживтоваристві де отримали 136 тис. грн. доходу. Городоцьке райспоживтовариство на лікарсько-технічній сировині отримали чистого прибутку 32 тисячі грн.. Волочиське райспоживтовариство через кооперативне підприємство «Ринок» організувало і проводить заготовлю м’ясопродуктів, постачає у роздрібну мережу, місцеву лікарню та школи. Заготівельний оборот «Ринку» склав 600 тис. грн.. Значно поповнили кооперативну скарбничку на заготівлях Теофіпольська та Красилівська райспоживспілки, Кам’янець-Подільське та Славутське райспоживтовариства. Виконання завдань щодо подальшого розвитку системи, вирішення соціальних питань, залежить від фінансової стабільності кооперативних організацій та підприємств. Всупереч багатьом факторам які склалися в державі, всі об’єкти господарювання забезпечили прибуткову та безбиткову діяльність, збільшились власні обігові кошти. Позитивним показником є зростання вартості оборотних активів по системі облспоживспілки, які складають майже 70 мільйонів гривень і зросли на 37,5% до минулого року.

– Програма реформування споживчої кооперації України, яка нині здійснюється, дозволить не лише вирішити ключові проблемні питання, з якими сьогодні стикаються споживчі товариства, їх спілки та створені ними підприємства, а й закласти фундамент для зміцнення споживчої кооперації майбутнього, – впевнений директор комбінату громадського харчування Волочиського райспоживтовариства Ігор Процуха.

І доповідач, і всі промовці говорили про те, що сьогодні необхідно визначитися з господарськими пріоритетами, перепрофілювати або відмовитися від нерентабельних і витратних галузей та зосередитися на напрямах діяльності, які традиційно є сильною стороною споживчої кооперації. В обговоренні доповіді взяли участь Руслан Ковальчук- голова правління Красилівської райспоживспілки, Ольга Задворна- головний бухгалтер Віньковецького райспоживтовариства, Віктор Кравець- голова правління Чемеровецького районного споживчого товариства, Сергій Чернявський- директор Кам’янець-Подільського кооперативно-виробничо-заготівельного підприємства (КВЗП). Перед присутніми також виступив перший заступник голови Правління Укркоопспілки Микола Людвічук. За підсумками обговорення збори Ради прийняли постанову «Про наслідки господарсько-фінансової діяльності за 2016 рік та завдання щодо подальшої Програми розвитку і реформування споживчої кооперації області».

З усіх розглянутих питань зборами Ради прийняті відповідні рішення. Правління Споживспілки розглянуло заяву зборів уповноважених Старокостянтинівського районного споживчого товариства щодо (після 14 років “вільного плавання”) прийняття їх до складу членів Спілки споживчих товариств Хмельницької області. Четверті збори Ради другого скликання постановили: прийняти Старокостянтинівське райспоживтовариство до складу Спілки споживчих товариств Хмельницької області, головою правління якого обрано Василя Ярославовича Пецуха. Постановою членів зборів Ради споживспілки Василя Пецуха дообрано в члени Ради Споживспілки. Члени Ради Споживспілки поповнились ще однією кандидатурою – нею стала Валентина Костянтинівна Чекман- директор ринку Дунаєвецького райспоживтовариства.

Завершились збори вітаннями члена ради Олександра Мельника, голови правління Полонського райспоживтовариства з 60-річчям, з яких 35 років він віддав рідній полонській кооперації. Від імені голови облдержадміністрації Почесну грамоту вручив голова правління Віктор Філіпчук, привітав ювіляра перший заступник голови Укркоопспілки Микола Людвічук, всі присутні.

текст і фото Олександра ГОРЕНКА.